Pushime ne Turqi

Home / Pushime verore / Pushime ne Turqi
Turqia

Turqia eshte nje nga destinacionet me te kerkuara per te kaluar pushimet e veres , apo raste speciale si muaj
majlti nga te gjitha vendet e botes .Pushuesit nga Evropa e konsiderojnë Turqinë si një desitinacion pushimi
tërheqës dhe të sigurt.

Turqia ofron nje larmi zgjedhjesh si psh qytete te bukura dhe magjepse si Antalya , Alanya,Kemer , Belek , Side .

Më shumë se 31 milionë turistë vizituan vendin në vitin 2012. Sipas Institutit të Statistikave të Turqisë,
pothuajse 80 përqind e të ardhurave vijnë nga vizitorët e huaj. Ata thonë se numri më i madh i turistëve erdhi
nga Gjermania, Rusia dhe Britania por dhe Shqiperia nuk ngelet mbrapa me numrin e pushuesve ne Turqi.

 

Antalya

Antalya eshte nje nga 8 qytetet me te rendesishme te Turqis. Nje qytet bregdetar i cili eshte nje atraksion shume i fuqishem per turistat. Me nje histori shume te pasur Antalya eshte nje vend i cili ja vlen te vizitohet si ne dimet ashtu edhe ne vere.

antalya                             Antalya_city

Stambolli

Qyteti ndodhet pranë ngushticës Bosfor, detit Egje dhe Detit të Zi dhe besohet se është një nga qytetet më tërhqëse në kontinentet e Evropës dhe Azisë.
Hagia Sophia është rindërtuar disa herë: në fillim ka qenë një kishë ortodokse pastaj xhami dhe tani është muze.

Stambolli është i mbushur me turistë të cilët vizitojnë qytetin dhe fotografojnë pamjet e bukura të tij.

Shumë prej tyre lexojnë guidat turistike për të mësuar rreth kulturës dhe artit disa shekullorë të Bririt të Artë në Stamboll.

stanbollistanbolli1

Kemer

Kemer është një vendpushim bregdetar dhe rrethi i Antalias Provinca në bregdetin mesdhetar
të Turqisë , 40 km ( 25 mi ) në perëndim të qytetit të Antalias , në rivierën turke .
Kemer ka një klimë të nxehtë mesdhetare me verë shumë të nxehtë ,të gjatë dhe të thatë me të ftohtë ,dimër me shi .Në kulmin e temperaturave të verës shpesh kalon 40 ° C .

Një nga atraksionet kryesore të Kemer është bukuria e saj natyrore;detit, maleve dhe pyjeve me pisha të kombinuar në harmoni.Bregu nga Beldibi për Tekirova përbëhet nga plazhet e virgjëra në gjiret e madhësive të
ndryshme, kryesisht Stoney në vend të rërës. 

Moonlight Beach pranë Kemer

kemer Kemerayisigi

Belek

Alanya

Side

 

 

 

 

Oferta Verore , Hotele dhe Paketa


Page 1 of 4